Reference 5177G-031
Key Features
  • Patek Philippe caliber 240 automatic movement
  • Multi-color enamel dial with shifting hues
  • White gold case with subtle elegance
  • Limited edition of 6 units produced
  • Round shape with open case back
  • Sapphire glass with excellent optical clarity
Specifications
Brand
Patek Philippe
Family
Calatrava
Model
Calatrava 5177G Samurai Engaged in Combat
Reference
5177G-031
Movement
240
Movement Features
  • Hours, Minutes
Case
White Gold 38mm
Dial Color
Multi-Color
Crystal
Sapphire
Water Resistance
30
Current Listings
[WTS] 18k Yellow Gold Patek Philippe Calatrava Ref. 3919J
18k Yellow Gold Patek Philippe Calatrava Ref. 3919J
  • Condition: Great condition overall
  • Case size: 33mm
  • Movement type: Manual wind
  • Material: 18k Yellow Gold
Posted at
May 8, 2026, 9:43 PM
Active
[WTS] Patek Philippe. Calatrava. Travel Time. 18K White Gold. 5134G.
Patek Philippe. Calatrava. Travel Time. 18K White Gold. 5134G.
  • Condition: Used (with wear on the strap)
  • Case material: 18K White Gold
  • Strap condition: Worn with age/use
Posted at
May 8, 2026, 5:40 PM
Active
[WTS] Patek Philippe Calatrava Ref. 96 / Cal. 12-400 / Extract from the Archives / 1960
Patek Philippe Calatrava Ref. 96 / Cal. 12-400 / Extract from the Archives / 1960
Up for sale is a classic and increasingly hard-to-find Patek Philippe Calatrava ref. 96 in 18k yellow gold, powered by the legendary manual wind Cal. 12-400 movement.
  • Condition: Excellent vintage condition with one small scratch near the 7 o'clock index
  • Movement: Patek Philippe Cal. 12-400, manual winding, small seconds
  • Case material: 18k yellow gold
  • Diameter: 31mm (excl. crown)
[WTS] Patek Philippe Calatrava 6007G-010 Carbon Motif
Patek Philippe Calatrava 6007G-010 Carbon Motif
The Patek Philippe Calatrava 6007G-010 is a modern take on a classic watch, featuring a 40mm white gold case and a striking black dial with dynamic sector-style layout and subtle red accents. It is powered by the in-house automatic caliber 26-330 S C.
  • Condition: Excellent condition with minimal signs of any wear
  • Case material: white gold
  • Diameter: 40mm
  • Movement: in-house automatic caliber 26-330 S C
[WTS] Patek Philippe 38mm RoseGold Calatrava Gray Sector dial - complete set
Patek Philippe 38mm RoseGold Calatrava Gray Sector dial - complete set
May 2, 2026, 8:41 AM
[WTS] Patek Philippe Calatrava 5226g
Patek Philippe Calatrava 5226g
A modern, casual Calatrava featuring a white gold case and charcoal grainy dial.
  • Case material: white gold
  • Diameter: 37mm
Patek Philippe 18K WG World Time Calatrava 5130G
  • Condition: Excellent
  • Serial Number: 5615XXX
  • Case Condition: Excellent with only very light wear from use
  • Bezel Condition: Excellent with only very light wear from use
Apr 4, 2025, 9:33 AM
BNIB Patek PHILIPPE 5212A STEEL CALATRAVA WEEKLY CALENDAR 2025 COMPLETE SET
Patek Philippe - 5212A-001 · $36,875
  • Condition: Brand New In Box (BNIB)
  • Material: Stainless Steel
  • Case size: 40mm
  • Diameter: 40mm case diameter