Reference T156.210.11.041.00
About this watch
The Tissot Ballade 34mm T156.210.11.041.00 is part of the Classic Contemporary collection and features a round 316L stainless steel case measuring 34.00 mm in diameter and 8.25 mm in height. The case is water resistant to 100 metres and fitted with a scratch-resistant sapphire crystal with anti-reflective coating. The blue dial is fitted with applied hour markers and a central display for hours, minutes, seconds and date. The hands are treated with Super-LumiNova to ensure legibility in reduced light conditions. Power is provided by a Swiss quartz movement with End of Life indication. The EOL function signals a low battery by altering the motion of the seconds hand. The calibre measures 23.3 mm in diameter, corresponding to 10 1/2''' lines, and uses a Renata 371 battery. The watch is fitted with a stainless steel bracelet secured by a butterfly clasp with push-buttons. The bracelet integrates a quick-release system, allowing for tool-free interchangeability.
Brand
Tissot
Family
Ballade
Model
Ballade 34 Stainless Steel / Blue / Bracelet
Reference
T156.210.11.041.00
Movement
f05-115
Movement Features
  • Hours, Minutes, Seconds
  • Date
Case
Stainless Steel 34mm
Dial Color
Blue
Crystal
Sapphire
Water Resistance
100
Current Listings
[WTS] Tissot Ballade 39mm COSC
Tissot Ballade 39mm COSC
A 39mm blue Tissot Ballade with Powermatic 80 movement and COSC certification, suitable for both dress and everyday wear.
  • Condition: Like new, 9.5/10
  • Water resistance: 100m
  • Movement type: Powermatic 80
Posted at
May 8, 2026, 11:33 AM
Active
The seller is listing three watches: Tudor Pepsi GMT, Tissot PRX Powermatic 80 Green Dial, and Tissot Ballade Powermatic 80 Silicium. The Tudor GMT has a 41mm Opaline dial with minor wear on the watch and bracelet.
  • Condition: minor wear
  • Bracelets included: true
  • Tudor 5 link bracelet: installed by Tudor boutique
  • Oyster bracelet: unworn
Posted at
May 1, 2026, 6:59 PM
Active
[WTS] Tissot Ballade 39mm COSC - $699 shipped CONUS
Tissot Ballade 39mm COSC - $699 shipped CONUS
This is a 39mm Tissot Ballade with a blue dial and J style bracelet, featuring a Powermatic 80 movement, COSC certification, 100m water resistance, sapphire crystal, and chronometer certification.
  • Condition: like new, 9.5/10
  • Case Diameter: 39mm