Reference A1733110/F563/169A
Key Features
  • Breitling Caliber 17 Self-Winding Movement
  • 3000m Water Resistance
  • Sapphire Crystal Face Protection
  • Rotating 0-60 Dive Bezel
  • Stainless Steel Case and Bracelet
Specifications
Brand
Breitling
Family
Avenger
Model
Avenger II Seawolf Stainless Steel / Tungsten Gray / Bracelet
Reference
A1733110/F563/169A
Movement
caliber-17
Movement Features
  • Hours, Minutes, Seconds
  • Date
Case
Stainless Steel 45mm
Dial Color
Grey
Crystal
Sapphire
Water Resistance
3000
Current Listings
[WTS] Breitling Super Avenger Chronograph 48mm A13370
Breitling Super Avenger Chronograph 48mm A13370
This is a Breitling Super Avenger Chronograph with a 48mm case size, featuring a chronograph function and a 7.5" bracelet.
  • Case Size: 48mm
  • Bracelet Length: 7.5 inches
Posted at
May 1, 2026, 3:35 PM
Active
The Breitling Avenger GMT 44 is a 300m water-resistant tool watch with a second time zone function via the red GMT hand and 24-hour bidirectional bezel. It features a black dial, 44mm stainless steel case, and anthracite military leather strap.
  • Condition: Unworn/10/10
  • Case diameter: 44mm
  • Water resistance: 300m (1,000 ft)
  • Movement: Breitling 32 (COSC-certified, GMT Function)
Posted at
Apr 30, 2026, 9:16 AM
Active
[WTS] Breitling Avenger II Chronograph A13381
Breitling Avenger II Chronograph A13381
This Breitling Avenger II Chronograph is a 43mm watch that comes with its papers.
  • Size: 43mm diameter
  • Papers included: yes
Apr 29, 2026, 4:40 PM
[WTS] Breitling Avenger Skyland Chronograph A13380
Breitling Avenger Skyland Chronograph A13380
This Breitling Avenger Skyland Chronograph features a 45mm case and includes the watch and its papers.
  • Condition: Great condition
  • Case size: 45mm diameter
  • Payment methods: Zelle, Venmo, Western Union
Apr 29, 2026, 4:39 PM
[WTS] New 2026 Breitling Avenger Night Mission 42mm Black Ceramic w/ Forged Carbon Dial (S17328)
New 2026 Breitling Avenger Night Mission 42mm Black Ceramic w/ Forged Carbon Dial (S17328)
  • Condition: New
  • Case material: black ceramic
  • Dial material: forged carbon
Apr 29, 2026, 11:36 AM
[WTS] 2014 Breitling Avenger Seawolf 45mm M17330 �Code Yellow� (Watch and 2014 Papers
2014 Breitling Avenger Seawolf 45mm M17330 �Code Yellow� (Watch and 2014 Papers
2014 Breitling Avenger Seawolf 45mm Limited Edition of 1000, comes with watch and 2014 papers, serviced unknown history
  • Condition: Great Pre-Owned condition, Mark on the clasp and some wear on the rubber straps.
  • Limited edition: 1000 units produced
Breitling Avenger 43  - A17318101B1X1 - Black - Stainless Steel - 43mm - Mint
  • Condition: Pre-Owned - Grade: Mint
  • Case Size: 43mm diameter
  • Bracelet Type: Breitling Black Rubber Strap w. Deployant Buckle
  • Material: Stainless Steel
Breitling Avenger Chrono 45mm A13317 Warranty
  • Condition: Mint
  • Warranty expiration date: 06/26
  • Shipping insurance: WW insured shipping
Mar 20, 2025, 4:10 PM
Breitling Avenger Hurricane 50mm
Up for sale is a Breitling Avenger Hurricane 50mm chronograph with the 24 hour dial, complete and in mint condition.
  • Condition: Mint
  • Diameter: 50mm
  • Thickness: 16.9mm
  • Lug Width: 24mm