Reference A17312D2.A775.268X
Key Features
  • Breitling Caliber 17 self-winding movement
  • Water resistance up to 200 meters
  • Sapphire crystal glass protection
  • Rotating bezel with 0-60 minute scale
  • Arabic numerals and stick hands on white dial
  • Stainless steel case with ergonomic design
  • Two-year warranty from Breitling
Specifications
Brand
Breitling
Family
Superocean
Model
Superocean II 36 White / Sahara
Reference
A17312D2.A775.268X
Movement
caliber-17
Movement Features
  • Hours, Minutes, Seconds
  • Date
Case
Stainless Steel 36mm
Dial Color
White
Crystal
Sapphire
Water Resistance
200
Current Listings
[WTS] Breitling SuperOcean Heritage II 42MM Full Set & Warranty
Breitling SuperOcean Heritage II 42MM Full Set & Warranty
2023 Breitling Superocean Heritage II 42MM Green Dial is a stunning timepiece that changes beautifully depending on lighting, featuring a comfortable everyday fit and automatic movement.
  • Condition: Crisp condition with minor wear on the clasp
  • Case size: 42MM diameter
  • Power reserve: 70-hour power reserve
  • Movement type: Automatic
Posted at
May 12, 2026, 4:38 PM
Active
[WTS] Breitling Superocean 46 Titanium E10379 Automatic Diver 46mm Full Set Active Warranty
Breitling Superocean 46 Titanium E10379 Automatic Diver 46mm Full Set Active Warranty
  • Condition: Very good condition
  • Case size: 46mm
  • Movement type: Automatic
  • Bracelet length: 7.25 inches (configured)
Posted at
May 11, 2026, 8:12 AM
Active
  • Condition: Excellent
  • Year: 2025
May 10, 2026, 10:36 PM
[WTS] Breitling Superocean 42 Blue - A17366 FULL SET + OEM RUBBER STRAP
Breitling Superocean 42 Blue - A17366 FULL SET + OEM RUBBER STRAP
  • Condition: Lots of little scratches and scuffs from normal wear, but overall great condition
  • Bracelet length adjustment: 3 extra links
[WTS] Breitling SuperOcean Heritage Chronograph 44mm Blue A13313
Breitling SuperOcean Heritage Chronograph 44mm Blue A13313
  • Condition: Fresh polish
  • Bracelet length: 7.5"
  • Payment methods: Zelle, Venmo, or WU
[WTS] Breitling SuperOcean Heritage 46 A17320
Breitling SuperOcean Heritage 46 A17320
This listing is for a Breitling SuperOcean Heritage 46. The watch features a 7.75 inch bracelet and comes with minor cosmetic damage to the bezel.
  • Condition: Used, some light marks on the bezel
  • Bracelet length: 7.75 inches
[WTS][US] Breitling Superocean Heritage B20 Automatic 44 - Blue Dial - 44mm - AB2030 - Full Set
[US] Breitling Superocean Heritage B20 Automatic 44 - Blue Dial - 44mm - AB2030 - Full Set
This Breitling Superocean Heritage B20 Automatic is a 44mm watch with a blue dial, featuring an automatic movement. It comes in a full set including the watch, box, travel case, and more.
  • Condition: Fantastic, minor hairlines
  • Case size: 44mm diameter
  • Movement: B20 Automatic
May 9, 2026, 7:33 AM
[WTS] Breitling Superocean 42mm Black Dial
Breitling Superocean 42mm Black Dial
Up for sale is a Breitling Superocean in 42mm with deep black dial and white/silver chapter ring, with very little signs of wear.
  • Condition: very good
  • Case size: 42mm
[WTS] Breitling SuperOcean II A17365C9
Breitling SuperOcean II A17365C9
The Breitling Super Ocean II is a stainless steel dive watch with a 44mm diameter, available for sale in excellent condition. This watch features a unidirectional rotating bezel and comes with the complete set.