Reference A17312D2.A775.268X
Key Features
- Breitling Caliber 17 self-winding movement
- Water resistance up to 200 meters
- Sapphire crystal glass protection
- Rotating bezel with 0-60 minute scale
- Arabic numerals and stick hands on white dial
- Stainless steel case with ergonomic design
- Two-year warranty from Breitling
Specifications
- Brand
- Breitling
- Family
- Superocean
- Model
- Superocean II 36 White / Sahara
- Reference
- A17312D2.A775.268X
- Movement
- caliber-17
- Movement Features
- Hours, Minutes, Seconds
- Date
- Case
- Stainless Steel 36mm
- Dial Color
- White
- Crystal
- Sapphire
- Water Resistance
- 200
Current Listings
Breitling Superocean Heritage II 42MM - Full Set - 2028 Warranty
- Year of manufacture: 2022
- Warranty remaining: 5 years
[US] Breitling Superocean Heritage B20 Automatic 44 - Blue Dial - 44mm - AB2030 - Full Set
- Condition: Fantastic with minor hairlines
- Case Size: 44mm
- Bracelet Length: fully linked
- Missing Pins: 2
Breitling SuperOcean Heritage Chronograph 44mm Blue A13313
This Breitling SuperOcean Heritage Chronograph is a 44mm automatic watch with a blue dial.
- Condition: fresh polish
- Bracelet length: 7.5 inches
Breitling SuperOcean Heritage 46 A17320
A Breitling SuperOcean Heritage 46 with a 7.75" bracelet is being sold.
- Condition: Pre-owned with marks on the bezel
- Bracelet length: 7.75"