Reference IW3713-36
Key Features
  • IWC caliber 79230 automatic chronograph movement
  • Split-seconds function for precise timing
  • Stainless steel case with sapphire crystal glass
  • Durable and water-resistant up to 60 meters
  • Rugged design with bold black dial and Arabic numerals
  • Sturdy yet flexible stainless steel bracelet
Specifications
Brand
IWC
Family
Pilot
Model
Pilot's Watch Spitfire Double Chronograph Stainless Steel / Black / German / Bracelet
Reference
IW3713-36
Movement
79230
Movement Features
  • Hours, Minutes, Small Seconds
  • Date, Day
  • Chronograph, Rattrapante
Case
Stainless Steel 42mm
Dial Color
Black
Crystal
Sapphire
Water Resistance
60
Current Listings
IWC Pilot's Watch Chrongraph 41 - Top Gun Ceratanium - IW388106 ( unworn )
This IWC Pilot's Watch Chronograph 41 is a Top Gun Ceratanium model, featuring a 41mm ceratanium case and an IWC 69385 calibre movement. It comes with all original boxes, papers, booklets, hang tag, and IWC warranty card.
  • Condition: unworn
  • Case size: 41mm
  • Case material: ceratanium
  • Movement: IWC 69385 calibre
Posted at
Feb 10, 2025, 4:05 PM
Active
IWC Pilot's Watch Chrongraph 41 Top Gun - Mojave Desert - IW389402 ( unworn )
The IWC Pilot's Watch Chronograph 41 Top Gun Mojave Desert features a 41.9mm ceramic case and is powered by the IWC 69380 calibre movement.
  • Condition: Unworn
  • Case material: Ceramic
  • Case size: 41.9mm diameter
  • Movement: IWC 69380 Calibre
Posted at
Feb 10, 2025, 4:04 PM
Active
IWC Big Pilot 43
IWC Big Pilot 43
  • Condition: Great condition, small mark on one lug
  • Strap: Black rubber, Brown leather
  • Box Papers: yes
  • Warranty Card Date: June 2024
IWC MARK XVI Pilot
IWC MARK XVI Pilot
  • Condition: Excellent
  • Diameter: 39mm
  • Caseback visible: true
IWC Pilot Chronograph Automatic Black Dial 43mm IW377701
The IWC Pilot Chronograph Automatic Black Dial is a men's watch featuring a 43mm stainless steel case, mechanical automatic movement (79320), and functions including day, date, and chronograph.
  • Condition: 90%
  • Case Material: Stainless Steel
  • Movement Type: Mechanical Automatic
Feb 5, 2025, 10:05 AM
IWC Pilot's Performance Chronograph 41 AMG - IW388305 ( new / 2024 )
This IWC Pilot's Performance Chronograph 41 AMG is an unworn timepiece with a 41mm titanium case, featuring in-house Calibre 69385. It comes complete with all original packaging and documentation.
  • Case material: Titanium
  • Case size: 41mm
  • Movement: In-House Calibre 69385
IWC Pilot Chronograph - 41mm - Black - Leather - IW388111 ( unworn / 2024 )
This IWC Pilot Chronograph features a 41mm stainless steel case, black dial, and calfskin leather strap. It comes with all original boxes, papers, and accessories.
  • Movement: IWC Calibre 69385
  • Strap material: Calfskin Leather
1999 IWC Mark XII Ref: IW3241-001 "Pilot's Watch" with Box and Papers
A 1999 IWC Mark XII Pilot's Watch in excellent condition, featuring a 36mm stainless steel case, matte black dial, and tritium lume. The watch comes with its original box, papers, and accessories.
  • Condition: Excellent with light wear from use
  • Case size: 36mm
  • Bezel material: Stainless Steel
  • Dial color: matte black
IWC Pilot Mark XVII Black Dial IW326501
This IWC Pilot Mark XVII is a 41mm men's mechanical automatic watch with a date function and stainless steel case.
  • Condition: 95%
  • Size: 41mm diameter