Reference IW3713-43
Key Features
  • 42mm stainless steel case
  • Automatic caliber 79230 movement with split-seconds function
  • Sapphire crystal with scratch-resistance
  • Adjustable strap for comfortable wear
  • Classic silver dial with Arabic numerals
  • Stainless steel construction for durability
  • Water resistance up to 60 meters
Specifications
Model
Pilot's Watch Spitfire Double Chronograph Stainless Steel / Silver / English / Strap
Reference
IW3713-43
Movement
79230
  • Date, Day
  • Chronograph, Rattrapante
Case
Stainless Steel 42mm
Dial Color
Silver
Crystal
Sapphire
Water Resistance
60
Current Listings
[WTS] IWC Pilot’s Watch Chronograph Top Gun Ceramic Miramar ref IW388002
IWC Pilot’s Watch Chronograph Top Gun Ceramic Miramar ref IW388002
  • Condition: pristine, perfectly functioning condition
  • Case material: ceramic
  • Diameter: 44mm
  • Movement type: flyback chronograph
Posted at
May 14, 2026, 3:14 PM
Active
[WTS] IWC Pilot Chronograph Spitfire IW377719
IWC Pilot Chronograph Spitfire IW377719
This IWC Pilot's Watch Chronograph Spitfire features a slate grey sunburst dial, stainless steel bracelet, and classic 43mm Spitfire case. The watch is running great and all functions are working as they should.
  • Condition: Excellent
  • Case Size: 43mm
  • Movement: IWC Cal. 79320 Automatic
  • Crystal: Sapphire
Posted at
May 12, 2026, 9:44 PM
Active
  • Condition: Preowned
  • Case Size: 46mm diameter
May 12, 2026, 10:23 AM
The IWC Mark XVII is a pilot's watch that can trace its lineage to the Mark XI. It has a triple date display and comes in a 41MM stainless case.
  • Condition: Clean condition with wear, sharp lines throughout
  • Case size: 41mm diameter
  • Water resistance: Unknown
  • Movement type: Automatic with quickset date
[WTS] IWC Big Pilot Spitfire 43 Titanium Black Dial 2023 (Full-Set/Mint) 🔥
IWC Big Pilot Spitfire 43 Titanium Black Dial 2023 (Full-Set/Mint) 🔥
The IWC Big Pilot Spitfire IW329701 is a commanding timepiece that showcases aviation heritage through its 43mm titanium case and black dial. This automatic watch features the robust IWC-manufactured caliber 82100 movement, delivering exceptional precision and reliability.
  • Condition: Mint
  • Case size: 43mm diameter
  • Movement: IWC-manufactured caliber 82100
[WTS] IWC Pilot Mark XVII Black Dial (Unpolished)
IWC Pilot Mark XVII Black Dial (Unpolished)
The IWC Pilot Mark XVII IW326501 showcases the Swiss manufacturer's dedication to aviation-inspired horology, featuring a robust automatic caliber 30110 in a 41mm steel case.
  • Condition: Unpolished with normal wear patterns
  • Case size: 41 x 50mm
  • Movement: Automatic Caliber 30110
[WTS] IWC Pilot's Chrongraph 41 Top Gun Ceratanium IW388106 ( unworn / 2026 / box and papers )
IWC Pilot's Chrongraph 41 Top Gun Ceratanium IW388106 ( unworn / 2026 / box and papers )
This IWC Pilot's Watch Chronograph 41 Top Gun Ceratanium is an unworn timepiece with a 41mm ceratanium case, powered by the IWC 69385 calibre movement.
  • Condition: unworn
  • Case size: 41mm diameter
  • Movement: IWC 69385 Calibre Movement
[WTS] IWC Pilot Mark XX IW328206 40mm Automatic Green Dial Full Set
IWC Pilot Mark XX IW328206 40mm Automatic Green Dial Full Set
  • Condition: Very good condition
  • Case diameter: 40mm
  • Movement type: Automatic
May 11, 2026, 9:03 AM
[WTS] IWC Pilot Chronograph Le Petit Prince 43mm IW377714 Blue Dial Stainless Steel Box & Warranty Card
IWC Pilot Chronograph Le Petit Prince 43mm IW377714 Blue Dial Stainless Steel Box & Warranty Card
The IWC Pilots Chronograph 'Le Petit Prince' is a 43mm Chronograph blending rugged aviation DNA with refined Swiss craftsmanship, featuring a deep sunburst blue dial and brushed stainless steel case.