Reference PAM00047
Key Features
  • Limited edition; only 20 units produced
  • Chronograph function with split-seconds functionality
  • Venus caliber 179 movement with 19-26 jewels
  • Stainless steel case with open back design
  • Sapphire crystal with scratch resistance
  • Power reserve of 41-49 hours
  • Classic and versatile design suitable for various occasions
Specifications
Brand
Panerai
Family
Radiomir
Model
Radiomir Chrono Split-Seconds
Reference
PAM00047
Movement
179
Movement Features
  • Hours, Minutes, Small Seconds
  • Chronograph, Column wheel, Rattrapante
Case
Stainless Steel 40mm
Dial Color
Black
Crystal
Sapphire
Water Resistance
30
Current Listings
[WTS] Panerai Radiomir 45mm 8 Days 610 Pam00610
Panerai Radiomir 45mm 8 Days 610 Pam00610
For sale is a Panerai Radiomir 610 in great shape showing light signs of wear. It comes complete with the 2018 dated Panerai papers.
  • Condition: very good condition
  • Size: 45mm diameter
  • Movement: 8 days
Posted at
May 1, 2026, 11:19 AM
Active
[WTS] Panerai Radiomir 1940 3 Days PAM00619 45mm Titanium Brown Dial Box Papers 2017
Panerai Radiomir 1940 3 Days PAM00619 45mm Titanium Brown Dial Box Papers 2017
The Panerai Radiomir 1940 3 Days PAM00619 is a 45mm titanium automatic watch featuring a brown sandwich dial, Calibre P.4000 movement with 72-hour power reserve, and 100m water resistance.
  • Condition: Very good pre-owned condition
  • Water Resistance: 100m
  • Case Diameter: 45mm
  • Power Reserve: 72 hours
Posted at
Apr 30, 2026, 9:35 PM
Active
NEW 2024 Panerai Radiomir Quaranta 40mm PAM01570 Stainless Steel White Dial
This is a brand new 2024 Panerai Radiomir Quaranta with a stainless steel case, white sun brushed dial, and brown alligator leather strap. It features a 40mm diameter case size.
  • Condition: Brand New/Unworn
  • Case Size: 40mm diameter
  • Box And Papers: Yes
  • Strap: Brown Alligator leather
Mar 28, 2025, 12:53 PM
Panerai PAM662 Radiomir 1940 3 Days Acciaio Limited Edition 1000 pcs 47mm
The Panerai PAM662 is a Radiomir 1940 3 Days Acciaio Limited Edition watch, featuring a stainless steel case and mechanical manual movement. It has a size of 47mm and is limited to 1000 pieces.
  • Condition: 95%
  • Case material: stainless steel
  • Movement type: mechanical manual
Mar 1, 2025, 10:32 AM
Panerai Radiomir California - 45mm - Green - PAM01349 ( new / complete )
A Panerai Radiomir California Boutique Edition with a green dial and 45mm steel case, featuring an 8-day power reserve. It comes with all original boxes, papers, and accessories.
  • Condition: Brand new / complete set
  • Case material: Brunito eSteel
  • Diameter: 45mm
  • Movement: P.5000 Calibre
Feb 27, 2025, 3:20 PM
Panerai PAM 369 Radiomir Chronograph
The Panerai PAM 369 Radiomir Chronograph features a stainless steel case on a leather strap, automatic movement, and a black dial. It is water resistant and measures 42mm in diameter with a thickness of 14mm.
  • Condition: Mint
  • Strap material: leather
  • Water resistance: unknown
Feb 24, 2025, 8:34 PM
Panerai Radiomir Tre Giorni (PAM01335)
  • Condition: Like new
  • Case size: 45mm
  • Movement: hand-wound P.6000
  • Power reserve: 3 days
Panerai Radiomir PAM00292  Black Seal Ceramic 45mm
The Panerai Radiomir PAM00292 Black Seal Ceramic is a mechanical manual timepiece featuring a ceramic case, available in a 45mm size.
  • Condition: 95%
  • Case Material: ceramic
  • Size: 45mm diameter