Reference T137.010.33.021.00
About this watch
The Tissot PRX reference T137.010.33.021.00 was introduced in 2025. This watch has a Stainless Steel case, plated in yellow gold PVD, with a diameter of 25.00mm, fitted with an integrated bracelet. Power comes from a quartz movement by ETA (caliber F03.105). The dial is Champagne.
Brand
Tissot
Family
PRX
Model
PRX Quartz 25 Yellow Gold / Champagne
Reference
T137.010.33.021.00
Movement
f03-105
Movement Features
  • Hours, Minutes, Seconds
Case
Stainless Steel 25mm
Crystal
Sapphire
Water Resistance
100
Current Listings
[WTS] Tissot PRX Powermatic 40mm
Tissot PRX Powermatic 40mm
This Tissot PRX Powermatic is a 40mm green dial watch that was sent back to the retailer for service and repair. The technician caused some minor scratches on the case while opening the caseback, but these are not visible from the outside.
  • Condition: Used, Minor scratches on bracelet and signs of use on caseback
  • Case size: 40mm diameter
Posted at
May 5, 2026, 4:12 AM
Active
[WTS] TISSOT PRX AUTOMATIC
TISSOT PRX AUTOMATIC
A TISSOT PRX AUTOMATIC watch is being listed for sale.
Posted at
May 5, 2026, 2:26 AM
Active
[WTS] Tissot PRX 42mm chronograph T137.427.11.011.01 and Beaucroft Signature 40mm
Tissot PRX 42mm chronograph T137.427.11.011.01 and Beaucroft Signature 40mm
Selling a Tissot PRX 42mm automatic chronograph with box and warranty card. It has been serviced once for running fast.
  • Condition: Good, with some wear on the bracelet
  • Bracelet Wear: some scratches and wear
  • Service History: serviced once for running fast, all service parts included
  • Warranty: includes original warranty card
May 3, 2026, 1:00 PM
[WTS] Tissot PRX 38mm titanium blue, mint, full kit $675
Tissot PRX 38mm titanium blue, mint, full kit $675
Tissot - PRX 38mm · $675
Up for sale is a Tissot PRX 38mm in blue with extra links.
  • Condition: mint
  • Case material: titanium
  • Size: 38mm
May 3, 2026, 12:43 PM
[WTS] Tissot PRX Powermatic 80 Blue 40mm With Bracelet and Leather Strap
Tissot PRX Powermatic 80 Blue 40mm With Bracelet and Leather Strap
This Tissot PRX Powermatic 80 Blue is a 40mm timepiece with a navy blue dial. It comes with a bracelet and a custom leather strap from Strap Atelier, and has been well maintained by its second owner.
  • Condition: very good to excellent
  • Bracelet length: 6.75"
  • Additional links: 6
[WTS] Tissot PRX Quartz – 35mm Silver Dial – Full Kit – $265
Tissot PRX Quartz – 35mm Silver Dial – Full Kit – $265
a Tissot PRX Quartz watch with a 35mm silver dial, sold as a full kit.
[WTS] Oris Divers 65 Bracelet, Tissot PRX Leather Strap, Seiko Prospex Silicone Strap
Oris Divers 65 Bracelet, Tissot PRX Leather Strap, Seiko Prospex Silicone Strap
A 42mm Oris Divers 65 bracelet for sale, along with a Seiko Prospex silicone strap and a Tissot PRX leather strap. All three items are in good condition and come with shipping to CONUS.
  • Condition: pre-owned with minor scratches
  • Lug width: 21mm
  • Strap type: bracelet
[WTS] Tissot PRX 38mm titanium beige, $675 full kit mint
Tissot PRX 38mm titanium beige, $675 full kit mint
Tissot - PRX 38mm · $675
A beige Tissot PRX in titanium with a 38mm case size is up for sale.
  • Condition: Mint condition
  • Material: Titanium
  • Case Size: 38mm
The seller is listing three watches: Tudor Pepsi GMT, Tissot PRX Powermatic 80 Green Dial, and Tissot Ballade Powermatic 80 Silicium. The Tudor GMT has a 41mm Opaline dial with minor wear on the watch and bracelet.