Reference 5500V-110A-B147
Key Features
  • Vacheron Constantin caliber 5200 automatic movement
  • Stainless steel case with brown sunburst dial
  • Chronograph function with column wheel mechanism
  • Date display and small seconds hand
  • Water resistance of 150 meters
  • Sapphire crystal scratch-resistant glass
  • Open case back for intricate movement viewing
Specifications
Brand
Vacheron Constantin
Family
Overseas
Model
Overseas Chronograph Stainless Steel / Brown
Reference
5500V-110A-B147
Movement
5200
Movement Features
  • Hours, Minutes, Small Seconds
  • Date
  • Chronograph, Column wheel
Case
Stainless Steel 42.5mm
Dial Color
Brown
Crystal
Sapphire
Water Resistance
150
Current Listings
2021 Vacheron Constantin Overseas 41mm 4500V Stainless Steel Black Dial
Vacheron Constantin - 4500V · $19,450
2021 Vacheron Constantin Overseas 41mm stainless steel watch with a black dial. This watch comes in its original double box, includes papers and warranty card dated 2021.
  • Condition: Excellent overall condition
  • Shipping options: FedEx overnight shipping (CONUS) for a fee
  • International shipping: Available to select countries via FedEx insured shipping
Posted at
Feb 5, 2025, 10:34 AM
Active
Vacheron Constantin Overseas Blue Stainless Steel FULL SET MINT 4500V/110A-B128
  • Condition: Mint
  • Case material: stainless steel
  • Diameter: not specified
  • Movement type: not specified
Posted at
Feb 4, 2025, 12:03 AM
Active
Vacheron Constantin - Overseas - 4500v - Black Dial - Comple
This Vacheron Constantin Overseas model 4500v features a 41mm stainless steel case with a black dial and automatic movement. It comes in excellent condition, complete with box, papers, and extra strap.
  • Condition: Excellent
  • Case Size: 41mm diameter
  • Dial Color: Black
Feb 3, 2025, 12:26 PM
Vacheron CONSTANTIN OVERSEAS 4520V STAINLESS STEEL BLUE DIAL 2024 NEW MODEL
  • Condition: Unpolished, Excellent condition
  • Size: 41mm diameter
  • Warranty: Under 8 years factory warranty remaining
  • Straps: Blue leather strap, Blue rubber strap with stainless steel deployant clasp
Vacheron Constantin Overseas 49150/B01A9095 White Dial Chronograph Box Papers!!
  • Condition: pre-owned
  • Box Papers: true
  • Bands: OEM stainless steel bracelet
  • Extras: OEM leather-style carrying case
Vacheron Constantin Overseas Chronograph 42.5MM Black 5500V/110A-B481 B&P
Up for sale is a Vacheron Constantin Overseas Chronograph Automatic 42.5MM Black with White Subdials, featuring a chronograph function and automatic movement.
  • Condition: Excellent
  • Case size: 42.5mm diameter
  • Straps included: Vacheron Constantin Leather Strap,Rubber Strap
Jan 27, 2025, 8:21 PM
2020 Vacheron Constantin Overseas Chronograph 42.5mm 5500V Stainless Blue Dial
The 2020 Vacheron Constantin Overseas Chronograph is a stainless steel watch with a blue dial, featuring a chronograph function and measuring 42.5mm in diameter.
  • Box And Papers: Yes
  • Warranty Card Date: 2020
  • Certificate Of Origin: Yes
Jan 27, 2025, 1:02 PM
The Vacheron Constantin Overseas 49150 is a beautiful chronograph watch with a white dial, featuring a 42mm case size. It comes with a stainless steel bracelet and various accessories.
  • Box: true
  • Papers: true
Vacheron Constantin Overseas Chrono (Complete Set)
  • Condition: Like new, complete set with all original accessories
  • Diameter: 42mm