Reference 4300V/220R-H144
About this watch
The Vacheron Constantin Overseas Perpetual Calendar Ultra-Thin 4300V/220R-H144 debuted in 2025. The watch is housed in an 18k 5N pink gold case measuring 41.5mm in diameter and 8.1mm in thickness, with a soft iron casing ring for anti-magnetic protection. It is fitted with sapphire crystals on both sides and is water resistant to 50 meters. The dial is crafted in pink gold with a golden-toned translucent lacquer. It features a sunburst satin-finished base, velvet-finished flange, and snailed counters. A matching pink gold moon phase disc is set at 6 o’clock. The hour markers and hands are also in pink gold, highlighted with blue Super-LumiNova. A peripheral minutes track is printed in blue to contrast the tone-on-tone composition. The watch is powered by the self-winding caliber 1120 QP/1. This ultra-thin perpetual calendar movement is 4.05mm thick, runs at 19,800 vph, and has a power reserve of 40 hours. It displays hours, minutes, day, date, month, leap year, and moon phase. The 22k gold oscillating weight is decorated with a compass rose. This reference is worn on a pink gold bracelet with Maltese cross-shaped links and folding clasp with comfort-adjustment system. Two additional rubber straps in blue and white are supplied, both compatible with the interchangeable buckle system. The watch is Geneva Seal certified.
Brand
Vacheron Constantin
Family
Overseas
Model
Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar Pink Gold / Pink Gold
Reference
4300V/220R-H144
Movement
1120-qp-1
Movement Features
  • Hours, Minutes
  • Day, Leap Year, Month, Perpetual Calendar
  • Moonphase
Case
White Gold 41.5mm
Dial Color
Pink
Crystal
Sapphire
Water Resistance
50
Current Listings
[WTS] Vacheron Constantin Overseas Blue - 4500V/110A-B128 Full Set!
Vacheron Constantin Overseas Blue - 4500V/110A-B128 Full Set!
  • Box And Papers: true
Posted at
May 6, 2026, 9:10 AM
Active
Vacheron Constantin - 4300V · $105,000
The Vacheron Constantin Overseas Perpetual Calendar Ultra-Thin features a blue dial and is presented on a 41.5mm case.
  • Diameter: 41.5mm
Posted at
May 5, 2026, 9:06 AM
Active
This Vacheron Constantin Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar features a white gold case with a unique burgundy-lacquered dial and an ultra-thin mechanical movement. It has a slim design, measuring just 8.1mm in thickness, making it one of the thinnest perpetual calendars ever built.
  • Condition: Brand new, no signs of wear
  • Case size: 41.5mm diameter
  • Case thickness: 8.1mm
  • Water resistance: 50m (5 ATM)
[WTS] Vacheron Constantin Overseas World Time Stainless Steel 43.5mm 7700V/110A-B129 Complete Set
Vacheron Constantin Overseas World Time Stainless Steel 43.5mm 7700V/110A-B129 Complete Set
  • Condition: Excellent condition
  • Case Size: 43.5mm diameter
  • Case Thickness: 12.6mm height
  • Water Resistance: 150m (15 ATM)
[WTS] Vacheron Constantin Overseas Dual Time – Ref 7900V – Silver Dial – Box & Papers
Vacheron Constantin Overseas Dual Time – Ref 7900V – Silver Dial – Box & Papers
Vacheron Constantin - 7900V · $24,500
  • Condition: Pristine
  • Bracelet size range: 7.25–7.5 inches
  • Movement: in-house 5110DT
  • Condition: Excellent condition with minimal signs of wear.
  • Year: 2018
May 2, 2026, 1:26 PM
  • Year: 2018
Apr 30, 2026, 10:17 AM
Vacheron Constantin Blue Overseas, V4500, Full Set, Excellent
Vacheron Constantin - 4500V · $23,000
The Vacheron Constantin Overseas 4500V features a stunning blue dial, full set minus big outer box. It has undergone a full factory service and comes with all original paperwork and accessories.
  • Condition: Excellent, mint with minor outer wear on box
  • Diameter: 41mm
  • Movement: In-house movement
  • Water Resistance: 150m depth rating
Apr 5, 2025, 6:17 PM
Vacheron Constantin Overseas Automatic Rose Gold 4500V/000R-B127
This Vacheron Constantin Overseas Automatic features a 41mm 18k rose gold case with a silver dial and comes on an 18k rose gold bracelet.
  • Condition: Perfect
  • Case size: 41mm diameter